Yazı Detayı
21 Ocak 2019 - Pazartesi 12:34
 
DİYETTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Ayşegül Demir
formalanyadiyetisyen@gmail.com
 
 

Herkesin bildiği gibi beslenme,kaç yaşında olduğu veya ne mesleğe sahip olduğu fark etmeksizin her bireyin  fikir sahibi olduğu ve bilimselliği kanıtlanmamış sözde gerçeklerin öne sürüldüğü bir konudur.Diyet süreci de bu yanlış bilgiler ile daha da zorlaşmakta hatta olumsuz sonuçlanmaktadır.Gelin bu yanlışlara bir de birlikte göz atalım.

 

1-Lıght ürünler kilo aldırmaz, istediğin kadar tüketebilirsin.

 

Evet bu cümle baştan aşağı yanlıştır ve hiçbir gerçeklik içermez.Elbette light ürünler de   diğer paketli ürünler gibi sağlık riski taşımakta ve yapay tatlandırıcılar içermektedir.Light ürünlerin farkı daha fazla lif kaynağı içermesi ve sütlü çikolata yerine bitter çikolata kaynaklı ürünler tercih edilmesidir. Paketli ürünler tabi ki tüketilmemelidir ancak günlük koşturmacanın içerisinde ara  öğün yapmanız gerekirse light ürünlerden belirlenen miktarlarda ve çok sık olmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

 

2-Sabah uyanır uyanmaz koşuyorum kilo verir miyim?

 

Diyette spor hataları oldukça çok rastladığımız bir konu. Sabah veya akşam hangi öğün ve zaman diliminde olursa olsun aç veya çok tok spor yapmak size zarar verir. Peki bu zararlar neler kısaca değinecek olursak; aç spor yaparak kan şekerinizin bir anda düşmesine ve buna dayalı olarak halsizlik, yorgunluk, titreme, baş dönmesi gibi nedenlere  yol açabilirsiniz.Ayrıca bu durum uzun sürerse baygınlığa bile neden olabilirsiniz.Bir diğer sorun ise kramplardır.Tokken yapılan spor/egzersiz mide kramplarına ve hazımsızlığa neden olur.Öğünün hemen üzerine yapılan spor kana glukoz akışını hızlandırır.Uygun olan zamanlama ise öğünden 40dakika veya 1 saat sonra spor/egzersiz yapılmasıdır.

 

3-Bulgur, esmer ekmekler kilo aldırmaz daha fazla yiyebilirim.

 

Bilindiği gibi pirinç ve  beyaz ekmek GI yüksek besin kaynaklarıdır.Bu nedenle de kan şekerini bir anda yükseltip bir anda indirir.Bulgur ve tam buğday veya kepekli ekmekler ise kan şekerini daha yavaş etkiler.Besin değeri ve posa kaynağı olarak tercih edebiliriz fakat beyaz ekmek ve pirince bakınca kalorisi düşük değil aynıdır.

4-Meyve kilo aldırıyor!

Böyle birsey tabiî ki söylenemez.Meyve de bulunan şeker tamamen doğaldır ve size kilo aldırmaz.Tabii ki belirlenen porsiyon ve sıklıkta tüketilirse.Herşeyde olduğu gibi  meyvenin de miktarı önemlidir.

 

5- X besini zayıflatır mı?

 

Hiçbir besin mucizevi değildir.Uygun beslenme planı ve egzersizle desteklediğiniz besinler diyetinize çeşitlilik ve renk katar.Başlı başına etken değildir fakat bazen küçük dokunuşlarla destek alabileceğiniz besinler elbette vardır.

 

6-Zeytin yağı katı yağlar gibi kilo aldırmaz.

 

Tabi ki bu da bir diğer yanlış.1tatlı kaşığı zeytin yağı ile 1 tatlı kaşığı tereyağın kalori miktarları eşdeğerdir.Zeytin yağının sağlığa etkileri elbette göz ardı edilemez fakat tüketim miktarını unutmamalı ve miktar kontrolü sağlamalısınız.

 

7-Siz ekmek yazmışsınız ama ben ekmekleri yemedim kilo vermiş miyim?

 

Ekmek birkaç cümleyle anlatılamayacak kadar değerlidir.Ve tarihi çok uzun bir besin kaynağıdır.Kilo almanızın tek sorumlusu ekmekmiş gibi davranmak bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir.Ekmek içerdiği B grubu vitaminlerle oldukça önemli bir besin kaynağı iken sizin tüketmemeniz hem bu vitaminleri almanızı hem de  posa kaynağınızı azaltarak bağırsağınızın çalışmasını etkilemiş olusunuz.Önemeli olan doğru miktar ve doğru ekmek tüketimidir.

 

Elbette  diyette bilinen pek çok yanlış,herkesin de  bir yorumu ve önerisi var.Ancak beslenme konusunda size en doğru bilgiyi Diyetisyen verebilir.Lütfen  insanların sağlığınız üzerinde bu kadar söz sahibi olmasına izin vermeyin.Unutmamanız gereken en önemli konu sağlığın kaybedilmeden değerli olduğudur.

 

 
Etiketler: DİYETTE, DOĞRU, BİLİNEN, YANLIŞLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı