Yazı Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 14:31
 
KİRACILARA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Av.Hakan Kasmuş
alanyakenthaber@gmail.com
 
 

Değerli Alanya halkı; 

6098 sayılı Türk borçlar kanunuyla geçtiğimiz yıllarda getirilen yenilikler konusunda bilgilendirme yapmak istiyoruz. 

Bu konu saygıdeğer ev ve dükkan sahiplerini ilgilendirdiği kadar sayısı 10 binlerce olan kiracıları da ilgilendirmektedir. Konu kira sözleşmelerinin süresi ve fesih yetkisi halkındadır. 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanunda konut ve çatılı işyeri kiraları ile ilgili kurallar düzenlenirken 2012 yılında Türk Borçlar Kanununda düzenlemeye alınmış ve işin özünde köklü denebilecek değişiklikler yapılmıştır. 6570 sayılı yasayla sözleşmenin süresinin bitimi ile sözleşmenin uzatılmaması konusunda hem kiracıya hem de kiraya veren kişilere hak ve yetki verilmekteydi. Sözleşmenin bitiminden en az 15 gün önce yazılı bildirimde bulunarak her iki taraf sözleşmenin uzatılmayacağını bildirdiğinde sözleşme uzamıyordu. Bildirim yapılmaması halinde ise sözleşme aynı şartlarda 1 yıl uzuyordu. 

Fakat Türk Borçlar Kanununa eklenen düzenlemede ise bu hak ve yetki yalnızca kiracıya verilmiştir. Kiraya veren sözleşmenin süresinin bitiminden dolayı tahliye talep edememekte, kiracı ise eski kanunda olduğu gibi sözleşmenin bitiminden 15 gün önce sözleşmenin uzatılmayacağını bildirmesi halinde sözleşme uzatılmamaktadır. Fakat başka bir yenilik de şu ki 10 yıllık uzama süresi geçtikten sonra kiraya veren hiçbir sebep göstermeksizin taşınmazın tahliyesini talep edebilmektedir. 

Bu konuda kısaca bilgilendirme yapmış olduk. Ayrıca zaman zaman hukuki konularda bilgilendirme yapılacak olup, konuları sizlerin talepleri doğrultusunda konu belirleyip bilgilendirme yapacağımızı bildirir saygılar sunarız.

 
Etiketler: KİRACILARA, ÖNEMLİ, BİLGİLENDİRME, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı